
Disgen grundkurs 6 ggr, Fontänen Lkpg
november 6 @ 13:00 - 15:30
Hur man använder programmet Disgen för att registrera sin forskning.
Skapande mapp för alla släktdata. Programmets uppbyggnad. Inmatning/registrering av allehanda data rörande personer, allt från födelse och dop till död och däremellan händelser i personens liv. Personens kopplingar och relationer till andra personer. Analyser och kontroller av notiser. Hantering av de orter/platser där personer bott eller verkat. Hantering av källor. Hantering av bilder. Presentationer och utskrifter på olika sätt, ansedlar och antavlor. Hur man gör utdrag av sina data för att dela med andra och göra Disbyt-utdrag.
Förkunskaper: Deltagarna förutsätts ha goda kunskaper i Windows och övrig datakunskap. Vi kommer att använda Windows som en del i Disgen så kolla dina
kunskaper med vårt dokument "Funktioner i Windows som är viktiga att känna". Dokumentet kommer att finnas tillgängligt här på webbsidan. Är du osäker kontakta gärna kursledaren eller kursadministrationen.